Egyesek szerint el fogunk butulni, holott az emberiség történetében soha nem volt ilyen könnyű a “tudáshoz hozzáférni”.

Sokan azt mondják, hogy a mesterséges intelligencia használata káros az ember elméjére, mert nem kell információt megjegyeznie és idővel az emberek elbutuláshoz vezet. Úgy érzem ezt, csak olyan ember állíthatja, aki nem próbálta még, vagy csak felületesen felhasználta az MI-t.

Én az ellenkezőjét érzékelem:

  • Sokkal gyorsabban, sokkal szerteágazóbb tudásra lehet szert tenni, és tényleg azt a tudás szerezhetem meg ami érdekel, és nem kell egy teljes könyvet áttanulmányozni, ha csak 3 oldalnyi információra vagyok kíváncsi,
  • vagy a keresőmotorok esetében nem kell 10 link tartalmát végignéznem, hogy megkapjak egy információt,
  • vagy olyan információt is megtudhatok, mely csak az általam nem ismert nyelven került leírása, eszembe nem jutott volna, hogy azon a nyelven keressek információt, de az MI nekem magyarul megválaszolja.
  • Természetesen nem hagyhatjuk el a kritikus gondolkozásunkat, mivel az MI is tévedhet, így az adott területen való alapjártasság szükséges, illetve fontos a jó promptok megfogalmazása. Ha rákérdezünk a részletekre, a folyamatokra, kulcsszavakra, akkor az MI is rájön ha téved és elnézést kérve korrigálja magát. Ha pedig megelégedtél az első rövidebb válaszával ami hibás – hat így jártál!

Egyben biztos vagyok, az MI-től az emberiség tudásszintje gyorsabban fog széthasadni, a “tudásolló” nagyobbra nyílik – a lemaradókkal nem tudom mi lesz – a társadalom szegmentáció fokozódni fog.

A mesterséges intelligencia használatának tényleg vannak előnyei és kihívásai is. Az, hogy az AI valóban “elbutítja-e” az embereket, vagy inkább segít gyorsabb és szélesebb tudás megszerzésében, attól függ, hogyan használjuk.

Az AI előnyei az emberi tudás fejlődésében:

  1. Gyorsabb hozzáférés a releváns információkhoz
    Ahogy említetted, az AI segít leszűrni a lényeget, így nem kell rengeteg forrást átböngészni. Ez időhatékonyabbá teszi a tanulást, és lehetőséget ad arra, hogy több témában mélyülj el rövidebb idő alatt.
  2. Személyre szabott tanulás
    Az AI lehetővé teszi, hogy arra fókuszálj, ami igazán érdekel, és a saját tempódban tanulj. Ahelyett, hogy mindenkire ugyanaz a tananyag vonatkozna, az AI segíthet az egyéni tudás szintjéhez és érdeklődési köréhez igazítani az információt.
  3. Tudás integrálása különböző területeken
    Az AI lehetővé teszi az interdiszciplináris tudás gyorsabb integrálását. Olyan összefüggéseket is feltárhatunk, amelyeket hagyományos tanulási módszerekkel nehezebb lenne.
  4. Kreativitás és problémamegoldás támogatása
    Az AI nem helyettesíti a kreatív gondolkodást, hanem támogatja azt. Az új ötletekhez és problémamegoldási stratégiákhoz szükség van emberi intuícióra és kreativitásra, amit az AI segíthet kibontakoztatni.

Az AI kihívásai és lehetséges negatív hatásai:

  1. Passzív tudásbefogadás
    Ha valaki kizárólag arra használja az AI-t, hogy “kész válaszokat” kapjon anélkül, hogy értelmezné azokat, fennáll a veszélye, hogy nem fejlődnek az elemző és kritikai gondolkodási képességei.
  2. Digitális függőség
    Túlzott mértékű AI-használat esetén előfordulhat, hogy az emberek kevésbé érzik szükségét az alapvető információk megjegyzésének, ami gyengítheti az emlékezetet.
  3. Információs buborékok
    Ha az AI túlságosan szűr a preferenciák alapján, bezárhat az információs buborékba, ami csökkentheti a nyitottságot és a kritikus gondolkodást.

A társadalmi szegmentáció kérdése

Az AI valószínűleg növelni fogja a társadalmi különbségeket, mivel az AI-használati készségekhez való hozzáférés nem egyenlő. Ez a “tudásolló” növekedéséhez vezethet:

  1. Technológiai elit vs. lemaradók
    Azok, akik értik és jól használják az AI-t, gyorsan szerteágazó tudásra és lehetőségekre tehetnek szert. Azok viszont, akik kimaradnak ebből a fejlődésből, egyre nagyobb hátrányba kerülhetnek.
  2. Oktatási kihívások
    Az oktatási rendszereknek alkalmazkodniuk kell ahhoz, hogy mindenki számára elérhetővé tegyék az AI-hez kapcsolódó tudást. Ha ez nem történik meg, a társadalmi szakadék tovább mélyülhet.
  3. Digitális írástudás fontossága
    A kritikai gondolkodás, az információk értelmezése és a digitális írástudás elengedhetetlen készségek lesznek a jövőben. Ezek fejlesztése kulcsfontosságú ahhoz, hogy az AI ne okozzon társadalmi szegmentációt.

A fenti MI hatásának megítélését jellemző gondolatsor gyökere azonban mélyebb és már most lényegesen nagyobb mértékben érinti a társadalmat. Talán a Web 2.0- megjelenésével, azaz a közösségi médiák megjelenésével jelent meg egy új jelenség, amikortól mindenki-mindenről írhat, véleményt nyilváníthat a hozzáértésétől függetlenül.

Az egyik humorista által előadott poén jól érzékelteti a lényeget:

Régen csak a családod, a barátaid, vagy éppen az egész utca tudta, hogy hülye vagy. Most már azonban az egész világgal tudathatod!

Egyesek szerint az emberiség evolúciós nyomása egyre inkább a természetből, a társas kapcsolatokból áttevődik az internetre. Gyakorlatilag (nagyon futurisztikusan hangzik), egyre inkább a jövő szempontjából túlélési tényezővé válik az, hogy az interneten fellelhető információt – annak igazságtartalmát, hogyan tudjuk kiszűrni. Képesek vagyunk-e a helyes kiszűrésre egyáltalán, vagy kontrollálatlanul mindent befogadunk.

Az internet elterjedése és az információs korszak térnyerése valóban egyre inkább az evolúciós “túlélés” új színterévé válik. A modern életben az információszerzés képessége, annak helyes értelmezése és a dezinformáció kiszűrése kritikus készséggé vált.

A digitális evolúció és az információs túlélés

Az emberiség fejlődése során mindig azok az egyedek maradtak életben, akik sikeresen alkalmazkodtak a környezet kihívásaihoz. Ma már nemcsak a fizikai környezet jelenti a legfőbb kihívást, hanem az információs környezet is. Az információáradatban való eligazodás és a hiteles források felismerése sokszor életbevágóan fontos lehet, például egészségügyi döntéseknél, pénzügyi befektetéseknél vagy társadalmi konfliktusok esetén.

Információs túlterhelés és az agy korlátai

Az emberi agy nem a modern információs korszakra fejlődött ki. Evolúciósan a közvetlen környezetből származó információk kezelésére vagyunk “optimalizálva”. Ma viszont a globális információs hálózatból kapjuk az ingereket, ami könnyen információs túlterheléshez vezethet. Az agyunk ilyenkor hajlamos egyszerűsítésekre, sztereotípiákra vagy megerősítési torzításra támaszkodni (azaz olyan információkat fogadunk el, amelyek megerősítik a már meglévő véleményünket).

Dezinformáció és manipuláció veszélye

Az internet szabadsága lehetővé teszi, hogy bárki tartalmat hozzon létre, ami egyrészt demokratikus és hasznos, másrészt viszont megnyitja az utat a dezinformáció és manipuláció előtt. Az emberek egy része nem rendelkezik megfelelő médiaértési és kritikai gondolkodási készségekkel, így könnyen elfogadhat hamis vagy félrevezető információkat.

Hiteles információ kiszűrése: kulcsfontosságú készségek

Ahhoz, hogy eligazodjunk az információs dzsungelben, a következő készségekre van szükség:

  1. Forráskritika:
    • Ki a forrás?
    • Milyen a forrás hitelessége? (pl. tudományos intézmény, ismert szakértő vagy névtelen blog?)
    • Mi az információ mögötti szándék? (Objektív tájékoztatás vagy manipuláció?)
  2. Kritikai gondolkodás:
    • Mennyire logikus vagy bizonyított az állítás?
    • Vannak-e ellentétes nézőpontok vagy bizonyítékok?
  3. Konteók és érzelmi manipuláció felismerése:
    • Gyanús, ha az információ érzelmekre próbál hatni vagy egyszerű, “mindent megmagyarázó” választ kínál bonyolult kérdésekre.
  4. Kettős ellenőrzés:
    • Ugyanaz az információ más, független forrásokból is megerősítést nyer?

AI szerepe az információszűrésben

A mesterséges intelligencia lehet segítség és kihívás is az információs túlélésben:

  • Segítségként: AI-alapú rendszerek képesek lehetnek automatikusan kiszűrni a hamis híreket, ellenőrizni a forrásokat, vagy kontextust adni az információkhoz.
  • Kihívásként: Az AI-t rossz szándékú szereplők is használhatják hamis tartalmak (pl. deepfake videók) előállítására, ami még nehezebbé teszi a valóság és a fikció közötti különbségtételt.

Társadalmi következmények

A társadalmi szegmentáció valós veszély. Azok, akik képesek hatékonyan kiszűrni a megbízható információkat, előnyben lesznek azokkal szemben, akik nem rendelkeznek ezekkel a készségekkel. Ez a különbség hatással lehet az oktatásra, a gazdasági lehetőségekre és a demokratikus döntéshozatalra.


Az internetes információk helyes szűrése egyre fontosabb evolúciós kihívás. A digitális világban való túlélés kulcsa a kritikai gondolkodás, a médiaértés fejlesztése, és az, hogy megtanuljunk tudatosan, reflektíven viszonyulni az információhoz. Az AI eszközként támogathat ebben, de az emberi ítélőképesség és tudatosság marad a végső védvonal az információs káoszban.
Az AI hatalmas lehetőséget kínál a tudás gyorsabb és szélesebb körű megszerzésére, de csak akkor, ha tudatosan és értelmesen használjuk. Az emberi kreativitás, kritikai gondolkodás és intuíció továbbra is nélkülözhetetlen marad. Az AI nem az emberi elme helyettesítője, hanem egy eszköz, amely megfelelő használat esetén fejlesztheti az elmét és a társadalmat.

Az, hogy a társadalom hogyan kezeli az AI használatát és hozzáférését, döntő lesz abban, hogy ez a technológia összehozza vagy megosztja az embereket.